Osadový poriadok je pre každého člena v osade záväzný. Jeho nedodržiavanie sa považuje za závažné porušenie povinnosti člena záhradkárskej osady. Osadový poriadok sa vzťahuje na členov aj návštevníkov záhradkárskej osady. Osada má svoj osadový poriadok a schvaľuje ho členská schôdza. Je jedným zo základných dokumentov a podľa neho by sa mal každý člen správať určuje pravidlá správania. Tento osadový poriadok upravuje vnútorné pomery medzi užívateľmi. Okrem pôdy, členom slúžia aj spoločné zariadenia. Ako oplotenie, komunikácie, elektrické a vodovodné zariadenia a siete.
Záhradkárske osady
Záhradkárske osady majú Osadový poriadok
Spoločenstva záhradkárov Dubina 1-Kú Hranovnica
I.
Účel záhradkovej osady
1.) Záhradková osada Dubina 1 K.ú Hranovnica v kat. území obce Hranovnica, okr. Poprad je súvislý celok malých záhradiek slúžiacich na pestovanie ovocných stromov, kríkov, zeleniny, kvetín a iných plodín. Záhradkovou činnosťou sa prispieva k vytváraniu podmienok pre aktívne využívanie voľného času, rekreácie a regenerácie duševných a fyzických síl občanov, zlepšenie výživy obyvateľstva, ochrana a využívanie pôdneho fondu a k zlepšeniu životného prostredia.
2.) K záhradkovej osade patria spoločné zariadenia, najmä oplotenie pozemku, komunikácie, prípoje vodovodu, elektika a spoločná plocha s nádržami na vodu. Tieto zariadenia na spoločné užívanie sa zriaďujú a udržiavajú z účelových príspevkov, ktoré hradia jednotliví záhradkári vo výške odsúhlasenej členskou schôdzou.
3.) Členmi záhradkovej osady sú vlastníci a doterajší užívatelia záhradiek.
4.) Tento osadový poriadok je záväzný pre všetkých členov aj nečlenov záhradkovej osady. Za porušenie osadového poriadku nečlenom záhradkovej osady zodpovedá jej člen, ktorý nečlenovi pobyt v záhradkovej osade umožnil.
II.
Povinnosti členov záhradkovej osady
Záhradkári sú povinní:
1.) Prenajatie záhradky inej osobe je vlastník záhradky povinný do 10 dní oznámiť výboru Spoločenstva vlastníkov, pričom jeho povinnosti voči záhradkovej osade zostávajú nedotknuté. Zmenu vlastníka pozemku je potrebné ohlásiť výboru do 10 dní od prevodu vlastníckych práv.
2.) Riadiť sa stanovami svojej organizácie a plniť povinnosti uložené jej orgánmi.
3.) Dodržiavať platné právne predpisy a pravidlá občianskeho spolunažívania.
4.) Zodpovedne vykonávať funkcie, do ktorých boli zvolení.
5.) Chrániť a zveľaďovať spoločný majetok.
6.) Riadne a včas platiť členské a účelové príspevky.
7.) Zapájať sa aktívne do práce v záhradkovej osade.
8.) Zúčastňovať sa členských schôdzi.
9.) Udržiavať záhradku v riadnom stave, t.j. vykonávať všetky agrotechnické opatrenia, ničiť burinu, chrániť pozemok pred škodcami a chorobami, robiť na vlastné náklady opatrenia, ktorými sa zamedzuje výskyt a rozširovanie škodcov a chorôb.
10.) Zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného záhradkára, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv, napr. hlukom, prachom, popolčekom, dymom a pod.
11.) Umožniť na nevyhnutnú dobu a nevyhnutnej miere vstup na svoj pozemok, prípadne na stavby, na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich záhradiek a stavieb.
12.) Pri výsadbe kríkov a stromov dodržiavať minimálnu hranicu výsadby od susednej záhradky a to u kríkov 0,5 m a u ovocných stromov 2,5 m, pri výsadbe malín a černíc musí v blízkosti hranice záhradkár urobiť opatrenia na zamedzenie prenikania do susednej záhradky.
13.) Udržiavať v záhradkovej osade a za plotom záhradkovej osady čistotu, neznečisťovať papiermi, odpadkami, komunálnym alebo stavebným odpadom a pod.
14.) Dbať o čistotu a voľnosť, prejazdnosť ciest v záhradkovej osade.
15.) Dovoliť, aby sa na jeho záhradke, pozemku vykonali práce v nevyhnutnom rozsahu potrebné pre spoločné zariadenia.
16.) Uzatvárať hlavnú bránu a ostatné bráničky.
III.
Práva členov záhradkovej osady
1.) Byť zvolený do orgánov Záhradkovej osady Dubina 1 - Hranovnica a aktívne sa podieľať na jej riadení a údržbe spoločného majetku.
2.) Postaviť si na svojej parcele záhradnú chatku na základe povolenia stavebného úradu. Zastavaná plocha nesmie presahovať zákonom určenú výmeru.
3.) Zriadiť si na svojej parcele studňu, skleník čí fóliovník, prípadne aj iné zariadenie, pričom však nesmie narušiť vlastnícke práva ostatných zahradkárov.
4.) Umývanie motorových vozidiel je povolené len bez saponátov a na parcele, ktorá je vo vlastníctve, resp. užívaní záhradkára a to bez pripojenia na spoločný vodovod. Vymieňanie oleja je prísne zakázané.
5.) Oplotiť si svoju parcelu tak, aby medzi jednotlivými parcelami drevený alebo iný nepriehľadný plot neprevyšoval výšku 1 m. Pletivové oplotenie je povolené max. do výšky 2m. Časť pozemku hraničiaca s cestou môže byť oplotená tak, aby bola zachovaná šírka cesty 3,45 m a umožnený prístup aj nákladným motorovým vozidlám.
IV.
Udržiavanie spoločných zariadení a úprava osady
1.) Záhradkári sú povinní dbať na úpravu svojej záhradky a celej osady a za tým účelom
- komunikácie v osade musia byť voľné, motorové vozidla musia byť odstavené na pozemku záhradkára, nie na spoločných pozemkoch.
- je zakázané nie je dovolené skladovať akýkoľvek materiál na cestách na dlhšiu dobu, tak aby bránil prístupu k záhradkám ostatným záhradkárom.
2.) Bez doprovodu záhradkára alebo jeho rodinných príslušníkov je cudzím osobám vstup do osady zakázaný. Záhradkár je zodpovedný za osoby, ktoré s jeho súhlasom vstúpili do záhradkovej osady.
3.) V osade je zakázané chovať včely a drobné hospodárske zvieratá. Je zakázané používať strelné zbrane akéhokoľvek druhu. Je zakázané nechať voľne pobehovať psov.
V.
Spoločné ustanovenie
1.) V prípade, ak sa záhradkár svojím konaním dopustí porušenia osadového poriadku, je povinný uhradiť Záhradkovej osade škodu, ktorá vznikne, za podmienok a v rozsahu stanovenom všeobecne záväznými právnymi predpismi a týmto osadovým poriadkom. Výbor Spoločenstva vlastníkov je oprávnený domáhať sa náhrady škody žalobou na príslušnom súde.
2.) Pri opakovanom porušení osadového poriadku a porušovaní povinností, môže výbor Spoločenstva vlastníkov alebo jednotliví záhradkári, po predchádzajúcom písomnom upozornení záhradkára, ktorý sa porušenia dopustil, podať na neho oznámenie pre podozrenie z priestupku alebo trestného činu.
3.) Otázky neobsiahnuté v tomto osadovom poriadku sa riadia Občianskym zákonníkom a ďalšími právnymi predpismi.
VI.
Zrušovacie ustanovenie
Schválením tohto osadového poriadku strácajú platnosť všetky doterajšie osadové poriadky Záhradkovej osady Dubina 1 K.ú Hranovnica.
VII.
Záverečné ustanovenia
1.) Členova Záhradkovej osady Dubina 1 K.ú Hranovnica svojim podpisom sa zaväzujú dodržiavať ustanovenia tohto osadového poriadku.
2.) Zmeny a doplnky tohto poriadku môže vykonávať a schvaľovať len členská schôdza.
Členská schôdza Spoločenstva vlastníkov záhradiek v Záhradkovej osade Dubina 1. K.ú Hranovnica schválila tento osadový poriadok.
Stiahnite si Osadový poriadok v PDF - Pravým tlačítkom myši kliknite na STIAHNUŤ, zvoľte Uložiť odkaz ako..
Pravidlá slušného správania a sociálne normy
Osadový poriadok je dôležitý dokument pre každú záhradkovú osadu. Je to dôležitý dokument osady, pretože stanovuje pravidlá správania. A stanovuje sociálne normy správania sa jej členov. Pravidlá slušného správania tieto pravidlá môžu pokrývať rôzne oblasti. Dôležité oblasti, vrátane využívania pozemkov, spoločných zariadení a vzájomných vzťahov medzi členmi osady. Pretože každá osada môže mať svoj vlastný osadový poriadok a sociálne normy. Preto sa môžu niektoré detaily líšiť v závislosti od konkrétnej osady. Niektoré bežné body, ktoré môže osadový poriadok obsahovať, sú:
-
Využívanie pôdy: Určuje pravidlá týkajúce sa využívania individuálnych pozemkov a záhradných plôch. Môže sa týkať aj pestovania rôznych plodín a zachovávania estetického vzhľadu záhrady.
-
Spoločné zariadenia: Stanovuje pravidlá pre používanie spoločných zariadení a oblastí. Spoločných oblastí, ako sú oplotenie, chodníky, parkovacie miesta a iné verejné priestory.
-
Elektrické a vodovodné zariadenia: Určuje pravidlá na ich využívanie. Definuje pravidlá pre využívanie elektrických a vodovodných zariadení a služieb. Mohlo by to zahŕňať aj spôsob financovania týchto služieb medzi členmi.
-
Návštevníci: Určuje pravidlá pre prístup návštevníkov do osady a ich správanie sa na spoločných priestoroch.
-
Schválenie a zmeny: Vysvetľuje proces schvaľovania osadového poriadku. Vysvetľuje aj postup pre prípadné zmeny alebo doplnenia aké je pravidlo.
Pravidlo osady je dôležité, aby všetci členovia osady boli informovaní. Členovia boli informovaní o obsahu osadového poriadku a dodržiavali ho. Aby sa zachoval poriadok a harmónia v rámci komunity. Každá záhradkárska osada by mala mať mechanizmus na riešenie prípadných konfliktov. Mala by mať mechanizmus na riešenie porušení osadového poriadku.
Pravidlá záhradkárskej osady
Pred vstupom do záhradkárskej osady je dôležité prečítať si Osadový poriadok a stanovy. Pravidlá záhradkárskej osady, ktoré spolu určujú pravidlá pre členov aj návštevníkov, ktorí by ich mali rešpektovať. Tieto dokumenty poskytujú podrobný rámec pre správanie sa v oblasti záhradkárskej osady. Poskytujú pravidlá a stanovujú normy, ktoré by mali všetci dodržiavať. Osadový poriadok zvyčajne obsahuje informácie o využívanej pôde. Obsahuje informácie o spoločných zariadeniach, komunikáciách, elektrických a vodovodných sieťach. Poskytuje pravidlá vo vzťahoch, vo vzájomných vzťahoch medzi členmi komunity.
Členovia a návštevníci by mali byť oboznámení s obsahom týchto dokumentov. Všetci by mali byť oboznámení s pravidlami a rešpektovať stanovené pravidlá. Týmto spôsobom sa zabezpečuje pokojný a harmonický život v záhradkárskej osade. A zároveň sa udržiava kultúra vzájomného rešpektu medzi všetkými účastníkmi komunity. Všetky dôležité informácie pre záhradkárov a dôležité dokumenty vám poskytne naša webová stránka. Ak máte nejaké otázky, nápady alebo spätnú väzbu, neváhajte nás kontaktovať.